تاریخچه مرغ کنتاکی

مرغ کنتاکی با طعم مرغ سوخاری

مقاله حاضر به دلیل سوءاستفاده سود جویانه برخی شرکت ها و اشخاص از نام برند مرغ کنتاکی است،یکی از شیوه های متقلبانه در دنیای ثبت برندها در جهان  استفاده از نام های استعاری و مخفف شده  هم نام با برند های برتر جهان است که متأسفانه افرادی در ایران هنوز از این ترفند های قدیمی برای نیل به اهدافشان استفاده می کنند.

در کشورهای غربی قوانین بسیار سختی در ثبت یک برند وجود دارد که امید داریم در ایران نیز این قوانین جاری گردندتا ما نیز شاهد متوقف شدن سود جویان خرده پا بوده و هموطنان بتوانند با خیالی آسوده با برند های بزرگ مرتبط گردند.در ابتدا لازم میدانیم تا به اطلاع هموطنان عزیز و سرمایه گذاران متقاضی همکاری برسانیم که تنها پایگاه اطلاع رسانی قانونی برای دریافت اطلاع در زمینه فعالیت های تجاری شرکت رستوران های زنجیره ای آفتاب و مهتاب پاریز  و نمایندگی های موجود و نحوه همکاری و اخذ نمایندگی تنها پایگاه اینترنتیwww.iranKFC.ir بوده که بصورت قانونی به ثبت رسیده و معتبر است .

مرغ سوخاری از دیرباز یکی از غذا های متداول دربین ملیت های مختلف بوده،گرچه در هر ملیت سبک وسیاق خاصی در طبخ آن وجود دارد اما یک نکته به صورت مساوی در بین همه قوام وجود دارد و آن محبوبیت مرغ سوخاری است.در این روش مرغ را به تکه هایی تقسیم می کنند و به سبک های مختلف سوخاری می کنند.این روش از دوره های میانی در اروپا وجود داشته اما ورود آنرا به قاره امریکا توسط مهاجران اسکاتلندی باید دانست که بر خلاف دیگر اروپائیان معاصرشان که مرغ را عمدتاً  آب پز می کردند آنها مرغ سوخاری را ترجیح می دادند.در ابتدا شاید این غذا برای قشر خاصی از مردم عادی در نظر گرفته می شد اما به زودی طرفداران آن بسیار زیاد شدند و به یک غذای بومی برای آن منطقه مبدل شد. این موج در سراسر جهان پیشروی کرد و در هر منطقه رستوران ها با روشی خاص خود و یک فرمولاسیون انحصاری به طبخ این غذای لذیذ پرداختند.از پیشروان این صنعت باید به کلنلل ساندرزاشاره داشت.مبدع مرغ کنتاکی که اکنون به عنوان سمبل این برند در جهان شناخته می شود کار آفرینی به نام هارلند سندرز Harland Sanders از ایالت ایندیانا Indianaاست که در سال 1980 میلادی در شهر هنری ویل  Henryville دیده به جهان گشود. گرچه تا سالهای 1924 میلادی نتوانست به شغل ثابتی دست یابد اما با تغییر های بسیار زیاد در شغل هایش توانست مهارت های لازم برای خلق جدید خود را کم کم بدست آورد.خلقی که برند وی را به عنوان یکی از برترینهای دنیا مبدل سازد.تجربه در کارگری مزارع،رانندگی،آهنگری؛لاستیک فروشی و نهایتاً کار در پمپ بنزین همه و همه دست به دست هم داد تا هارلند ایجاد مرغ کنتاکی را بر مبنای دانش های فردی خود پایه ریزی کند،تجاربی که موجب شد تا فرهای خود را با سبک و سیاق آهنگری خاصش طراحی کند و نحوه تعامل با  مشتریان که در این سالها آموخته بود. در طی بحران اقتصادی سالهای 1930 تا 1940 در امریکا موسوم بهGreatDepression  هارلند با تجاربی که در دوره خدمت در کوبا بدست آورده بود ترکیبی جدید از مرغ سوخاری را در یک رستوران کوچک در پمپ بنزینی در شهر کوربین Corbinایالت کنتاکی ارائه داد و اولین مرحله از ورود خود را به بازار مواد غذای و خوراکی را برداشت. فعالیت ها و محبوبیت او تا حدی شد که از سمت فرماندار ایالت به جهت خدماتش در ایجاد جاذبه برای مسافرین و بومیان منطقه لقب کلنل را گرفت.

کلنل دست به کار شد و در کنار رستوران 142 صندلی اش یک متل هم راه اندازی کرد و در سال 1939 روش پخت جدیدی در فشار هوای بالا را ابداع کرد.اواخر دهه 50 کلنل به فکر گسترش کارش افتاد،البته این موضوع به صورت ناخواسته برای کلنل اتفاق افتاد  آنهم در اثر قرارگیری رستورانش در مسیر یک بزرگراه.

تا سال 1952 کلنل نتوانست حتی یک شعبه ایجاد کند و به مرز ورشکستگی رسید اما در سال 1952 پیت هارمن رستوران دار شهر سوت سالت لیک South Salt Lake به بهای اندکی  فرمول جادویی کلنل را خرید و این رستوران آغازگر دوره حیات جدیدی برای کلنل شد تا جایی که در سال 1960 تعداد شعباتش به 400 عدد در امریکا و کانادا رسید.کلنل در سال1962 امتیاز خود را فروخت و برای همیشه به عنوان مرغ کنتاکی باقی ماند. این برند محبوب در سال 1986 بدست کمپانی پپسی افتاد و تا سال 1997 در اختیار آن بود و اکنون در اختیار کمپانی مشهور مواد غذایی یام برندزYum Brandsقرار دارد.

بر اساس اخرین اخبار منتشر شده توسط سایت اینتربرند Interbrand ،برند مرغ کنتاکی رتبه 62 را در بین برند های جهان در دست دارد و نسبت به سال پیشین 1 درصد ارتقای ارزش برند داشته است. این رستوران در کنار مک دونالد یکی از محبوب ترین رستوران های زنجیره ای در دنیا به شمار می رود،این محبوبیت را باید مدیون شگرد انحصاری مرغ کنتاکی در نحوه سوخاری کردن مرغ ها و نوع ادویه و نیز سیستم شبکه سراسری خدماتش و زنجیرهایش در جهان دانست. مرغ کنتاکی تنها یک مرغ سوخاری شده نیست بلکه مجموعه ای است متشکل از ادویه ها و پودر های خوش طعم و خوش عطر که حاصل زحمات کلنل در طی سالیان متمادی است.وجود اینگونه برند ها در ایران موجب خواهد شد تا مردم طعم های متفاوت را چشیده و با نوعی متفاوت از نحوه برخورد با مشتری و خدمات یک رستوران زنجیره ای آشنا گردند این موضوع کمک شایانی به بهبود  صنعت رستوران داری و نیز تولید کنندگان مرتبط خواهد داشت.

منوی محصولات

 • سوخاری
  سوخاری
 • برگر
  برگر
 • پیش غذا
  پیش غذا
 • نوشیدنی
  نوشیدنی